| INVENTORY ID | 12333600000 |
| TITLE | 60 HP, 1160 RPM, 460/475 VOLT, WESTINGHOUSE, 405TX, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED | 1160 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 460 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 375 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 405TX |
| SHAFT HEIGHT | 9 1/2" |
| ROTOR AMPS | 74 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | DP |
| STATOR AMPS | 72 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | THNV/78C40064 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 7806 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 65 |
| WEIGHT | 945 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 8" |
| OVERALL LENGTH | 45" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 13" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |