| INVENTORY ID | 12332900000 |
| TITLE | 25 KW, 3450 RPM, 240 VOLT, 108 AMP, POWERTRON, 259AT, SHUNT, DC GENERATOR |
| KW | 25 |
| RPM | 3450 |
| VOLTAGE | 240 |
| AMPS | 108 |
| WINDING | SHUNT |
| FRAME | 259AT |
| MANUFACTURER | POWERTRON |
| ENCLOSURE | DPO |
| SHAFT | SESS |
| DUTY | CONT. |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD OHMS | F1-F2 88.3/F-3 F4 87 |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 4101351CE14 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| OVERALL LENGTH | 29" |
| SHAFT HEIGHT | 6 1/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 2E=10" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 2F=14" |