| INVENTORY ID | 12332800000 |
| TITLE | 30 HP, 1150 RPM, 460 VOLT, P&H, HEW365RX, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 30 |
| SPEED | 1150 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 365RX |
| SHAFT HEIGHT | 8 3/4" |
| ENCLOSURE | TENV |
| BEARINGS | A/F |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 119621-44 |
| PHASE | 3 |
| WEIGHT | 800 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| OVERALL LENGTH | 39" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 11" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12 1/4" |