| INVENTORY ID | 12332700000 |
| TITLE | 7.5 HP, 1135 RPM, 230/460 VOLT, P&H, HEW284X, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 7.5 |
| SPEED | 1135 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 284X |
| SHAFT HEIGHT | 7" |
| ROTOR AMPS | 22.8 |
| ROTOR VOLTS | 161 |
| SHAFT EXTENSION | DE STRAIGHT / OPP DE SPLINE |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 22.2/11.1 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 284M1157 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | RW101374-6/06 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 375 DEGREE TEMP RISE RESISTANCE |
| WEIGHT | 380 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 1/4" SPLINE |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 3" |
| OVERALL LENGTH | 28" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 7 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 11" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 9 1/2" |