| INVENTORY ID | 12332400000 |
| TITLE | 1000 HP, 400/1000 RPM, 600 VOLT, GENERAL ELECTRIC, MCD9742, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 1,000 |
| SPEED | 400 |
| SPEED 2 | 1000 |
| VOLTAGE | 600 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | MCD9742 |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | SPFG-BV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 1325 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 12.5 / 5.4 |
| FIELD RESISTANCE | 12.2 @ 25 DEGREE CELCIUS |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | MT-2-63 MT |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5MCD29D31G900020 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 23,810 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 22" |
| MOTOR LENGTH | 92" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 76" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 38" |