| INVENTORY ID | 12332300000 |
| TITLE | NEW - 75 HP, 1185/990 RPM, 460/3/60 VOLT, SIEMENS, 405TD, D-FLANGE, AC INDUCTION MOTOR |
| HORSEPOWER | 75/60 |
| SPEED NAMEPLATE | 1185 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 990 |
| VOLTAGE | 460 |
| VOLTAGE 2 | 400 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 405TD |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | SD100 |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60/50 |
| AMPERAGE | 93/87 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | Q2-J22-TG9547056-11-1 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 1LE23214AC212FA3-Z |
| WEIGHT | 1,186 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |