| INVENTORY ID | 12331700000 |
| TITLE | 25 KW, 3000 - 3450 RPM, 250 VOLT, 100 AMP, NORTHWESTERN ELECTRIC, 259AT, COMPOUND, DC GENERATOR |
| KW | 25 |
| RPM | 3000 TO 3450 |
| VOLTAGE | 250 |
| AMPS | 100 |
| WINDING | COMPOUND |
| FRAME | 259AT |
| MANUFACTURER | NORTHWESTERN ELECTRIC |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | SESS |
| DUTY | SPECIAL MAGNET GENERATOR |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTS | 180 |
| FIELD AMPS | 1.4 |
| FIELD OHMS | 99 |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 250-100-0180A |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 59521-IN |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| OVERALL LENGTH | 29" |
| SHAFT HEIGHT | 6 1/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 2E=10" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 2F=14" |