| INVENTORY ID | 12331600000 |
| TITLE | 10 HP, 1200 RPM, 230/460 VOLT, REULAND, 284UZ AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 10 |
| SPEED | 1200 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | REULAND |
| TYPE | WBT |
| FRAME | 284UZ |
| SHAFT HEIGHT | 7" |
| ROTOR AMPS | 26.5 |
| ROTOR VOLTS | 230/460 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 28.8/14.4 |
| BEARINGS | A/F |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 05-3513A-1 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 60 |
| WEIGHT | 235 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 3 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 30 1/2" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 9" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 11" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 9" |