| INVENTORY ID | 12331500000 |
| TITLE | 10 HP, 1145 RPM, 220/440 VOLT, LOUIS ALLIS, 284Z AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 10 |
| SPEED | 1145 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 220 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 440 |
| MANUFACTURER | LOUIS ALLIS |
| TYPE | CIHK |
| FRAME | 284Z |
| SHAFT HEIGHT | 7" |
| ROTOR AMPS | 26.5 |
| ROTOR VOLTS | 195 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 36/18 |
| BEARINGS | A/F |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 6263418002 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 925 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5" |
| OVERALL LENGTH | 32" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 9" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 11" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 9 5/8" |