| INVENTORY ID | 12331400000 |
| TITLE | 20 HP, 1150 RPM, 230/460 VOLT, P&H, 364RX, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 20 |
| SPEED | 1150 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 364RX |
| SHAFT HEIGHT | 8 3/4" |
| ROTOR AMPS | 38.0 |
| ROTOR VOLTS | 272 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 28.8/14.4 |
| BEARINGS | A/F |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 119646-47-A-769 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 730 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5" |
| OVERALL LENGTH | 38" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 11" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 11 1/4" |