| INVENTORY ID | 12326500000 |
| TITLE | 2200 HP, 650/1090 RPM, 700 VOLT, RELIANCE B1602ATZ, COMPENSATED, DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 2200 |
| SPEED | 650 |
| SPEED 2 | 1090 |
| VOLTAGE | 700 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | B1602ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | COMPENSATED |
| ENCLOSURE | DPG-SV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 2454 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1995 |
| FIELD VOLTAGE | 300 F1-F2 |
| FIELD AMPERAGE | 25 DEGREE C, 36.6 , 25.9 / 10.3 HOT AMP |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 19DB847375TIRQ |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | 6/6-636- 60-0 |
| WEIGHT | 43,000 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 10" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 15" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 10" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 15" |
| SHAFT HEIGHT | 34 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 135" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 59" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 57" |