| INVENTORY ID | 12322300000 |
| TITLE | 250 HP, 1150/1600 RPM, 500 VOLT, RELIANCE, B509ATZ, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1600 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | B509ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPG-FV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 393 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 9.97 |
| FIELD RESISTANCE | 31.3 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 8DB84B358-TI-UW |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 3650 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/4" |
| MOTOR LENGTH | 58" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 27 1/2 |