| INVENTORY ID | 12318800000 |
| TITLE | 30 HP (19 KW) , 1150 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD328ATD407ATD, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 30 (19 KW) |
| SPEED | 1150 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | CD328ATD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 43.5 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 190 |
| FIELD AMPERAGE | 2.07 |
| FIELD RESISTANCE | 76 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | HN-3-36-HN |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD184ND005B001 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 769 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 9 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 32" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 15 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 16" |