| INVENTORY ID | 12318200000 |
| TITLE | 50 HP, 11950 RPM, 460 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD407ATY, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 1950 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 407ATY |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEAO |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 88 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 180 |
| FIELD AMPERAGE | 2.9 |
| FIELD RESISTANCE | 40.8 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 65 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | OD-1-470 OD |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD203EA800A800 |
| INSULATION CLASS | H |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,380 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | HAS STEARNS BRAKE ATTACHED |
| BRAKE SHAFT LENGTH | HAS STERANS BRAKE ATTACHED |
| SHAFT HEIGHT | 10 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 33" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 18" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18 1/2" |