| INVENTORY ID | 12318100000 |
| TITLE | 100 HP, 1775 RPM, 230/460 VOLT, US ELECTRIC, SOLID SHAFT, NO RATCHET, VERTICAL PUMP MOTOR - $7,950 RBO |
| HP | 100 |
| RPM | 1775 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| VOLTAGE 1 | 230 |
| MANUFACTURER | US ELECTRIC |
| FRAME | 405 TP |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | SOLID/ NO RACHET |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | LU |
| UPPER BEARINGS | 7222BA |
| LOWER BEARINGS | 6218-J |
| THRUST | HIGH |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 229/115 |
| SERIAL/ID NUMBER | C8679-01-410 84-07504 |
| WEIGHT | 1,590 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 75 |
| FLANGE DIAMETER | 16 1/2" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 1/2" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 1/2" |