| INVENTORY ID | 12317500000 |
| TITLE | 75 HP, 885 RPM, 460 VOLT, SIEMENS, SOLID SHAFT, NO RATCHET, VERTICAL PUMP MOTOR - $6,250 |
| HP | 75 |
| RPM | 885 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 444HP |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | SOLID/ NO RACHET |
| DESIGN | B |
| TYPE | R6ZV |
| UPPER BEARINGS | 808C03UPP3 |
| LOWER BEARINGS | 90BC03JPP3 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 92 |
| SERIAL/ID NUMBER | 3-5133-LR13906-1 |
| WEIGHT | 2,075 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 1/8" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 5/8" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 1/2" |