| INVENTORY ID | 12317300000 |
| TITLE | 250 HP, 1785 RPM, 460 VOLT, SIEMENS, 447T, INDUCTION AC MOTOR - $3,950 |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED NAMEPLATE | 1785 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 447T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| DESIGN | B |
| TYPE | RG2 |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 285 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1LA04474TF41B |
| WEIGHT | 1,695 |
| DUTY | cont |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 10 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |