| INVENTORY ID | 12314700000 |
| TITLE | 40 HP, 1165 RPM, WESTINGHOUSE, 404TX, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED | 1165 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 404TX |
| ROTOR AMPS | 75 |
| ROTOR VOLTS | 250 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | DP |
| STATOR AMPS | 97 / 48.5 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | THNV |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 7401 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| WEIGHT | 860 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 12" |