| INVENTORY ID | 12314400000 |
| TITLE | 15 HP, 1160 RPM, MAGNETEK/LOUIS ALLIS, 286T, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 15 |
| SPEED | 1160 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | MAGNETEK/LOUIS ALLIS |
| FRAME | 286T |
| ROTOR AMPS | 30 |
| ROTOR VOLTS | 240 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 43.0 / 21.5 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | E266027 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| WEIGHT | 390 |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 3/4" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 9" |