| INVENTORY ID | 12314300000 |
| TITLE | 125 HP, 1175 RPM, WESTINGHOUSE, 449TX, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 125 |
| SPEED | 1175 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 449TX |
| ROTOR AMPS | 150 |
| ROTOR VOLTS | 385 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | DP |
| STATOR AMPS | 147 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | THNV |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 7806 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 65 |
| WEIGHT | 2,000 |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 9 3/8" |
| OVERALL LENGTH | 14" |