| INVENTORY ID | 12311600000 |
| TITLE | 75 HP, 1150 RPM, 240 DC VOLT, GENERAL ELECTRIC , CDL407ATDY, DC VERTICAL PUMP MOTOR WITH SOLID SHAFT AND WITH RACHET |
| HP | 75 |
| RPM | 1150 |
| VOLTAGE 2 | 240 FIELD VOLTS |
| VOLTAGE 1 | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | CDL407ATDY |
| ENCLOSURE | DPFG-BV |
| SHAFT TYPE | SOLID WITH RACHET |
| DESIGN | N/A |
| CODE | DC GEN |
| TYPE | N/A |
| UPPER BEARINGS | N/A |
| LOWER BEARINGS | N/A |
| THRUST | N/A |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| PHASE | N/A |
| HERTZ | N/A |
| AMPS | ARM AMPS 255 / FIELD AMPS 5.9 |
| SERIAL/ID NUMBER | OH-1-439 |
| MODEL/STYLE NUMBER | 5CD203SD001A800 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 24" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 22" |
| DIAMETER OF HOLE | 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |