| INVENTORY ID | 12308200000 |
| TITLE | 60 HP, 1160 RPM, 440 VOLT, GENERAL ELECTRIC, AC12, SLIP RING CRANE MOTOR (R) |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED | 1160 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 440 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | AC12 |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| ROTOR AMPS | 79 |
| ROTOR VOLTS | 300 |
| SHAFT EXTENSION | DETS |
| ENCLOSURE | TENV |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5MA405YK312 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | FA292003 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 80 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/2" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 45 1/2" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 4 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 19" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 20 1/2" |