| INVENTORY ID | 12307500000 |
| TITLE | QTY (4) 1250 HP, 850/1115 RPM, 700 VOLT, GENERAL ELECTRIC, MCD8742 SPECIAL COMPOUND, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 1250 |
| SPEED | 850 |
| SPEED 2 | 1115 |
| VOLTAGE | 700 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | MCD8742 |
| WINDING | SPECIAL COMPOUND |
| ENCLOSURE | DPFG-SV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 1425 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 13.8 / 10.2 |
| FIELD RESISTANCE | 10.8 @ 25 DEGREE CELCIUS |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | FK-2-15 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5MCD28E32D900027 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | 6/6-700-60-0 |
| WEIGHT | 20,800 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 13 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 6 3/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 13 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 24" |
| MOTOR LENGTH | 89 1/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 51" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 37" |