| INVENTORY ID | 12304600000 |
| TITLE | 500 HP, 1790 RPM, 4160V, BALDOR, 5012, AC INVERTER DUTY MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED | 1790 |
| VOLTAGE | 4160 |
| MANUFACTURER | BALDOR |
| FRAME | 5012 |
| ENCLOSURE | TEBC |
| SHAFT | SESS |
| TYPE | P |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.00 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 63.1 / 63.1 / 96.1 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | K180417006 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | A5O-2703-1754 |
| WEIGHT | 5,940 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 80 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |