| INVENTORY ID | 12304500000 |
| TITLE | 30 HP, 1750 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD288AT, COMPOUND, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 30 |
| SPEED | 1750 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | CD288AT |
| WINDING | COMPOUND |
| ENCLOSURE | SPFG-SV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 50.4 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300/150 |
| FIELD AMPERAGE | 1.3 |
| FIELD RESISTANCE | 149.8 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | KS8-1134-KS |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD174RA032A002 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 550 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 7/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 7" |
| MOTOR LENGTH | 35" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 11" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |