| INVENTORY ID | 12304300000 |
| TITLE | 200 HP, 1150/1500 RPM, 480 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD683, SPECIAL COMPOUND, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 200 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1500 |
| VOLTAGE | 480 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | CD683 |
| TYPE | TR |
| WINDING | SPECIAL COMPOUND |
| ENCLOSURE | SP-SV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 340 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 6.23 / 3.4 |
| FIELD RESISTANCE | 26.1 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DC-2-32 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD683E209AC |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| WEIGHT | 3,740 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 17" |
| MOTOR LENGTH | 46" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 27 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 20" |