| INVENTORY ID | 12304000000 |
| TITLE | 100 HP, 1150/1750 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD409AT, COMPOUND, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1750 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | CD409AT |
| WINDING | COMPOUND |
| ENCLOSURE | SPFG-SV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 160 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 6.0/2.50 |
| FIELD RESISTANCE | 28.4 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | FK-1-382 FK |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD204PA817A003 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 1,680 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 9 1/4" |
| MOTOR LENGTH | 38 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16 1/4" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 22" |