| INVENTORY ID | 12303900000 |
| TITLE | 40 HP, 850/1700 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD368AT, COMPOUND, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED | 850 |
| SPEED 2 | 1700 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | CD368AT |
| WINDING | COMPOUND |
| ENCLOSURE | SPFG-SV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 68 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240/120 |
| FIELD AMPERAGE | 2.19 / .70 |
| FIELD RESISTANCE | 87 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | WF-1-47 WF |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD194LA024A801 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 860 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 9" |
| MOTOR LENGTH | 38" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14 1/4" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 17 3/4" |