| INVENTORY ID | 12303800000 |
| TITLE | 50 HP, 1150/1500 RPM, 500 VOLT, RELIANCE, LC2812ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1500 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | LC2812ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 86 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 3.35 / 2.32 |
| FIELD RESISTANCE | 49.3 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 5KA847550-PP |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 810 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 7" |
| MOTOR LENGTH | 34 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 11" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 24 1/2" |