| INVENTORY ID | 12303600000 |
| TITLE | 250 HP, 1150/2000 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CDL508AT, COMPOUND, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | CDL508AT |
| WINDING | COMPOUND |
| ENCLOSURE | SPFG-SV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 838 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 125 |
| FIELD AMPERAGE | 6.8/1.9 |
| FIELD RESISTANCE | 13 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | CY-1-414-CY |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD224UA0108800 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 2,970 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| SHAFT LENGTH | 50" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 24 1/2" |