| INVENTORY ID | 12303500000 |
| TITLE | 250 HP, 1150/1380 RPM, 500 VOLT, RELIANCE, B507AT, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1380 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | B507AT |
| TYPE | TR |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | SPSV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 399 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 8.36 |
| FIELD RESISTANCE | 27.4 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 2DCQ188-11-QZ |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | R2072F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 2,350 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/4" |
| MOTOR LENGTH | 45" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 21 1/2" |