| INVENTORY ID | 12302900000 |
| TITLE | NEW - 400 HP, 1180 RPM, 2300/4160 VOLT, TECO - WESTINGHOUSE, 5808B, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 |
| SPEED NAMEPLATE | 1180 |
| VOLTAGE | 2300/4160 |
| MANUFACTURER | TECO - WESTINGHOUSE |
| FRAME | 5808B |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | ASHAPA |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 93.60/51.80 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | QYC1336261 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | P4006 |
| WEIGHT | 4,200 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 17 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 11 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |