| INVENTORY ID | 12301900000 |
| TITLE | 250 HP (185 KW), 1793 RPM, 460 VOLT, SIEMENS, 315L, SOLID SHAFT, NO RATCHET, VERTICAL PUMP MOTOR |
| HP | 250 HP (185 KW) |
| RPM | 1793 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 315L |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | SOLID - NO RATCHET |
| DESIGN | A |
| UPPER BEARINGS | 6319-C4 |
| LOWER BEARINGS | 6319-C4 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 285 |
| SERIAL/ID NUMBER | IPC30043AB504JA1 |
| WEIGHT | 2,684 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 25 7/8" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 23 3/4" |
| DIAMETER OF HOLE | 7/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |