| INVENTORY ID | 12301800000 |
| TITLE | 250 HP, 1200 RPM, 460 VOLT, ZENAR, 449T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED NAMEPLATE | 1200 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | ZENAR |
| FRAME | 449T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| TYPE | A000 |
| INSULATION CLASS | H |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 290 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | N14-H0165A-1 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 2500E-PAAN-0008 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 60 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 11 1/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |