| INVENTORY ID | 12298200000 |
| TITLE | 550 HP. 650 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD6173, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 550 |
| SPEED | 650 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | CD6173 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-BV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 870 |
| DUTY | SHEAR |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 / 150 |
| FIELD AMPERAGE | FOR 300V /19.5 FOR 150 V / 39.0 |
| FIELD RESISTANCE | FOR 300V /10.9 FOR 150V / 2.7 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 50 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | SV-4-2 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD6152A806C80 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 9,300 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 5 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 11" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 17 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 83" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 35" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 57" |