| INVENTORY ID | 12298100000 |
| TITLE | 800 HP (610 KW) 900 RPM, SIEMENS, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 800 (610 KW) |
| SPEED | 900 |
| VOLTAGE | 720 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | OPEN IP23 |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 885 |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 310 |
| FIELD AMPERAGE | 15 |
| FIELD RESISTANCE | 13.6 |
| WEIGHT | 8,534 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 5 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 16" |
| MOTOR LENGTH | 74" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 27" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 39 1/2" |