| INVENTORY ID | 12297900000 |
| TITLE | 250 HP, 1785 RPM, EMERSON, 449PH, VERTICAL PUMP MOTOR |
| HP | 250 |
| RPM | 1785 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | EMERSON |
| FRAME | 449PH |
| ENCLOSURE | TE |
| SHAFT TYPE | SOLID WITH RATCHET |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| TYPE | JVE14 |
| UPPER BEARINGS | 7226-BCBQ2 |
| LOWER BEARINGS | 6219-JC3 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 278 |
| SERIAL/ID NUMBER | R0720086129-0001 R 001 |
| WEIGHT | 3,400 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 19 1/2" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 1/2" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/4" |