| INVENTORY ID | 12297100000 |
| TITLE | 500 HP, 500/1000 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD6262, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED | 500 |
| SPEED 2 | 1000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | CD6262 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEWAC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 795 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 / 150 |
| FIELD AMPERAGE | 19.8 / 8.4 |
| FIELD RESISTANCE | 10.4 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 50 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | OJ-2-32 OJ |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD624KA003A801 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 11,100 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 21 1/4" |
| MOTOR LENGTH | 74" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 42" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 44 1/2" |