| INVENTORY ID | 12297000000 |
| TITLE | 800 HP (600 KW), 500/1000 RPM, 600 VOLT, RELIANCE, B847AT, COMPENSATED, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 800 (600 KW) |
| SPEED | 500 |
| SPEED 2 | 1000 |
| VOLTAGE | 600 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | B847AT |
| TYPE | TR |
| WINDING | COMPENSATED |
| ENCLOSURE | DPG-FV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 1065 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 30.1 |
| FIELD RESISTANCE | 6.5 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 20DB848277-TI-XU |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | R3180A1 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | 616-550-60-0 |
| WEIGHT | 15,500 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 5 5/8 |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 21 1/4" |
| MOTOR LENGTH | 88" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 36" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 40" |