| INVENTORY ID | 12296900000 |
| TITLE | 500 HP, 500/1000 RPM, 500 VOLT, WESTINGHOUSE, FBR847-ASY, STAB-SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED | 500 |
| SPEED 2 | 1000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | FBR847-ASY |
| WINDING | STAB-SHUNT |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 799 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 180/90 |
| FIELD AMPERAGE | 19.63/6.31 39.26/12.62 |
| FIELD RESISTANCE | 7.22 / 1.8 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 25-79 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 78F33690 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | CC-F |
| POWER SUPPLY CODE | NEMA-C |
| WEIGHT | 15,500 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 4 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 21" |
| MOTOR LENGTH | 74" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 36" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 51" |