| INVENTORY ID | 12296600000 |
| TITLE | 3 HP, 1755 RPM, 460V, TOSHIBAS, 182T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 3 |
| SPEED NAMEPLATE | 1755 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | TOSHIBA |
| FRAME | 182T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | K |
| TYPE | TKH |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 7.6 / 3.8 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 4 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 2 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |