| INVENTORY ID | 12296100000 |
| TITLE | 125 HP, 1780 RPM, 460V, BALDOR, 444T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 125 |
| SPEED NAMEPLATE | 1780 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | WEG |
| FRAME | 444T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | H |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 141 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 298C |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 18J058W146G1 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |