| INVENTORY ID | 12295700000 |
| TITLE | 60 HP, 1100 RPM, LOUIS-ALLIS, 405X, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED | 1100 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | LOUIS ALLIS |
| FRAME | 405X |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 62634200X |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7 1/4" |
| OVERALL LENGTH | 46" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 12 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 13 3/4" |