| INVENTORY ID | 12295600000 |
| TITLE | 100 HP, 1185 RPM, 230/460V, WEG, 444/5TD, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED NAMEPLATE | 1185 |
| VOLTAGE | 230 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | WEG |
| FRAME | 444/5TD |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.25 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 242/121 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1043910931 |
| WEIGHT | 1,744 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | TOP |
| SHAFT HEIGHT | 10 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |