| INVENTORY ID | 12295300000 |
| TITLE | 30 HP, 1160 RPM, P&H, HEW365, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 30 |
| SPEED | 1160 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 365 |
| SHAFT HEIGHT | 9" |
| ROTOR AMPS | 63 |
| ROTOR VOLTS | 226 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 105 / 52.50 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 73M3025-E |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 502747-1084 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 30 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| WEIGHT | 640 |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 39" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 9 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12 1/4" |