| INVENTORY ID | 12295200000 |
| TITLE | 100 HP, 1175 RPM, P&H, HEW 504X, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 1175 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 440 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 305 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 504X |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| ROTOR AMPS | 113 / 146 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| BEARINGS | A/F |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 4943 |
| PHASE | 3 |
| WEIGHT | 1,790 |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7" |
| OVERALL LENGTH | 51 1/4" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 14" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20 1/4" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 16" |