| INVENTORY ID | 12294900000 |
| TITLE | 60 HP, 1160 RPM, LOUIS ALLIS, CIHK405X, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED | 1160 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 220 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 440 |
| MANUFACTURER | LOUIS ALLIS |
| TYPE | CIHK |
| FRAME | 405X |
| SHAFT HEIGHT | 10 1/4" |
| ROTOR AMPS | 92 |
| ROTOR VOLTS | 300 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | DP |
| STATOR AMPS | 170 / 85 |
| BEARINGS | A/F |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 6263420002 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 30 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 1,086 |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7 1/4" |
| OVERALL LENGTH | 45 1/2" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 12 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 13 3/4" |