| INVENTORY ID | 12294400000 |
| TITLE | 50 HP, 1200 RPM, P&H HEW405RX, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 1200 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 405RX |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| BEARINGS | A/F |
| WEIGHT | 960 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 3/4" |
| OVERALL LENGTH | 44" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 13" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 13 3/4" |