| INVENTORY ID | 12294300000 |
| TITLE | 600 HP, 885 RPM, 2300V, TECO/WESTINGHOUSE, 6808L, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 600 |
| SPEED NAMEPLATE | 885 |
| VOLTAGE | 2300 |
| MANUFACTURER | TECO/WESTINGHOUSE |
| FRAME | 6808L |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | SESS |
| CODE | G |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 141 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 17 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |