| INVENTORY ID | 12293000000 |
| TITLE | 65 KW, 1750 RPM, 250/500 VOLT, WESTINGHOUSE, 584AS, COMPOUND GENERATOR |
| KW | 65 |
| RPM | 1750 |
| VOLTAGE | 250/500 |
| AMPS | 260 |
| WINDING | COMPOUND |
| FRAME | 584AS |
| TYPE | SK |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | DESS |
| DUTY | 24 HR |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTS | N/A |
| FIELD AMPS | 14 |
| FIELD OHMS | 2.31 |
| DEGREE TEMP RISE | 60 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 19B5934 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 85-66 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 55" |
| SHAFT HEIGHT | 14 1/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 23" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18" |